04.04 Tech.3camp #39

4 kwietnia 2017 18:00

Serdecznie zapraszamy na #39 edycję serii spotkań Tech.3camp o godzinie 18:00 w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym (sala FGH, budynek C poziom -1). Tematem spotkania będą mikroserwisy i cloud computing.

Image may contain: text

4 kwietnia o godz. 18:00 Gdański Park Naukowo- Technologiczny na 39. spotkanie z cyklu tech.3camp. Tematem spotkania będą mikroserwisy i cloud computing.

AGENDA SPOTKANIA

18:00 - 18:30 Jakub Marchwicki, Microservices - you keep using that word
18:30 - 19:00 Jakub Dziwisz, AirHelp, AirHelp vs. Serverless — serwis pogodowy
19:00 - 19:15 Przerwa
19:15 - 19:45 Filip Haftek, AirHelp, Mikroserwisy - jak je ujarzmić?
19:45 - 20:15 Krzysztof Raciniewski, Dynatrace Polska, Wzorce projektowe w programowaniu rozproszonym (na przykładzie technologii Azure)

Szczegóły na temat spotkania oraz rejestracja: https://tech3camp040417.evenea.pl/

Więcej informacji na: www.tech.3camp.pl

A już dziś, kilka słów o prelegentach

Czy architektura mikroserwisów jest skalowalna? W jaki sposób rozwinąć ją i utrzymać? Nasz trzeci prelegent przedstawi open source’owe narzędzia i rozwiązania, które pozwoliły AirHelp dobić do 300 maszyn bez większych strat w ludziach.

Filip Haftek - Core Developer w AirHelp, buduje narzędzia dla reszty zespołu - najchętniej w Go - oraz szkoli i udziela się w projektach opensource'owych. W wolnych chwilach pakuje do kontenerów i szuka skalowalnych rozwiązań.

   undefined

Blisko rok temu zaczęliśmy pracę nad pierwszym projektem w architekturze _serverless_. Połączyliśmy w nim kilka języków programowania, przetestowaliśmy wiele rozmaitych technologii i rozpoczęliśmy transformację firmy. Niejako przy okazji rozwiązaliśmy prawdziwy problem biznesowy. Teraz, gdy na produkcji działa już kilkanaście mikroserwisów opartych o AWS Lambda, przyszedł czas na studium przypadku pacjenta 0.

Naszym drugim prelegentem będzie Jakub Dziwisz - VP Engineering w AirHelp, wcześniej CTO w Boostcom. Problemy lubi rozwiązywać przy pomocy technologii, a technologie dobierać do problemu. I właśnie za tę elastyczność kocha mikroserwisy. Gdy akurat musi coś przemyśleć zakłada buty do biegania albo wsiada na rower.

    undefined

Mikroserwisy. Wszyscy mówią o mikroserwisach, wszyscy mówią, że ‚robią’ mikroserwisy. Nie jest to trudne, bowiem definicja mikrousług jest stosunkowo enigmatyczna: funkcjonalna dekompozycja na niezależne usługi. To skutkuje wieloma podejściami, implementacjami, frameworkami – i każdy może robić mikroserwisy po swojemu.
No i poza tym jest to modne, fajne, łatwe, pociągające itd itp. I jak wszystko ma swoje konsekwencje, takie których nie widzimy na pierwszy rzut oka, konsekwencje sięgające głębiej w IT – daleko daleko poza HTTP + JSON, z czym głównie kojarzymy mikro usługi.

O mikroserwisach opowie nasz pierwszy prelegent - Jakub Marchwicki. Programista od kilkunastu lat, architekt od kilku, analityk czasami, konsultant jak trzeba, manager z wyboru, trener z zamiłowania, wannabe entrepreneur z marzeń, lider Java User Group w Gdańsku. Jak sam twierdzi, jest spora szansa, że nic z tego nie robi dobrze. Ale próbuje… i wyciąga wnioski z porażek.

   undefined

Jako ostatni na scenie pojawi się Krzysztof Raciniewski z Dynatrace, który opowie o wzorcach projektowych w programowaniu rozproszonym na przykładzie technologii Azure.

Krzysztof zajmuje się programowaniem od 20 lat i ciągle znajduje przyjemność w poznawaniu i uczeniu się nowych technologii. Nie straszna mu Java, C++ czy Python. Głównymi problemami nad którymi pracował to monitorowanie sieci, systemów operacyjnych i wydajności aplikacji. Obecnie główny temat jego pracy to pomiary technologii chmurowych AWS, OpenStack i Azure. Jest fanem rozwiązań prostych i skutecznych nie tylko w życiu zawodowym ale i codziennym.

  undefined